Woliński Park Narodowy - brama wejściowaWoliński Park Narodowy położony jest na wyspie Wolin. Jego obecna powierzchnia wynosi 10 937 ha. Najbardziej charakterystycznym elementem wolińskiego krajobrazu są nadmorskie klify (góry Gosań i Kawcza), najwyższe na polskim wybrzeżu, osiągające wysokość do 93 m n.p.m. Świat zwierzęcy reprezentują przede wszystkim ptaki, a symbolem Wolińskiego Parku Narodowego jest orzeł bielik. Najcenniejszymi partiami Parku są stare lasy bukowe (buczyna pomorska) z rzadkimi roślinami (storczyk, mikołajek nadmorski). Jedną z największych atrakcji turystycznych Parku jest Zagroda Pokazowa Żubrów.

Rezerwat żubrów – utworzony został w 1976 roku i stanowi jedno z nielicznych na świecie miejsc, w którym żyją żubry. Obecnie większość zwierząt urodziła się na terenie żubrowiska. Ze względu na ubogie możliwości pokarmowe wolińskich borów i buczyn, żubry muszą przebywać w hodowli zamkniętej. Oprócz żubrów możemy tu zobaczyć inne zwierzęta – chore lub osierocone dziki i sarny. W miarę możliwości, są wypuszczane na wolność.

Woliński Park Narodowy Atrakcje

Kawcza Góra położona we wschodniej części miasta na wysokości 61 m n.p.m. Piękna trasa spacerowa (szlak czerwony) z możliwością zejścia schodami na plażę. Na szczycie szeroka panorama Bałtyku.

Góra Gosań to najwyższe w Polsce wzniesienie (95 m n.p.m) leżące bezpośrednio nad morzem, z którego można podziwiać wspaniałą i rozległą panoramę Zatoki Pomorskiej, zarysy miasta Międzyzdroje, Świnoujście i niemieckiego miasta Alhbeck. Na górę można dotrzeć jadąc 4 km na wschód od Międzyzdrojów trasą Międzyzdroje – Kołobrzeg.

Teren Parku obejmuje także wiele jezior np Domysłowskie, Warnowskie, Czajcze, Koprowo, Grodno czy jezioro Turkusowe – którego nazwa związana jest z zieloną barwę – to pozostałość po zalanej kopalni kredy.

Na terenie parku, niedaleko Wisełki stoi latania morska Kikut, niestety nie jest udostępniona do zwiedzania.

By lepiej poznać Woliński Park Narodowy oraz jego mieszkańców warto udać się do Muzeum Przyrodniczego w Międzyzdrojach, które znajduje się przy Dyrekcji Parku.

Polecamy

NadMorzem.com – noclegi nad morzem
noclegi nad morzem