Świnoujście - plaża i Stawa MłynyŚwinoujście to najdalej wysunięte na zachód miasto naszego wybrzeża położone aż na czterdziestu czterech wyspach. Działa tu port morski, który wespół z szczecińskim portem tworzy jeden z największych na Bałtyku zespołów portowych. Co dzień wypływają z niego promy do Trelleborga i do Ystad. Ponadto, port obsługuje transport towarów, głównie sypkich takich jak węgiel, rudę metali i produkty zbożowe. Co więcej stawiany jest terminal LPG, a dla jachtów oraz mniejszych jednostek pływających w basenie północnym działa przystań na 150 jednostek z pełnym zapleczem.

Znakiem rozpoznawalnym miasta Świnoujście, a przede wszystkim nawigacyjną pomocą jest Stawa Młyny – charakterystyczny, biały, cylindryczny budynek w układzie wiatraka, położony przy wejściu do portu na falochronie zachodnim.

Świnoujście ma bogatą historię – znajdują się tu trzy forty – 2 zachodnie – Anioła i Fort Nadmorski Artyleryjski oraz Fort Wschodni zwany Fortem Gerharda. Forty w swej historii Świnoujścia przechodziły z rąk do rąk – były w dysponowaniu Prusaków, Szwedów, Francuzów i Rosjan. Niedaleko Fortu Gerharda znajduje się najwyższa u nas latarnia morska z połowy XIX wieku. Na początku, wieża latarni miała ośmioboczny przekrój, ale w czasie remontu na początku wieku XX nabrała przekroju okrągłego. Uformowana jest ona z żółtej cegły, a przyległe budynki z czerwonej. Od 2000 r., po ostatniej odnowie można zwiedzać latarnię oraz podziwiać widok portu z jej tarasu.

Ale Świnoujście to nade wszystko miejsce wakacyjnego wypoczynku. W Świnoujściu jest aż 10 kilometrów szerokich, piaszczystych plaż, łagodnie wchodzących w Bałtyk stwarzając płytkie kąpieliska. Czystość plaży oraz morza uwierzytelnia przyznawany świnoujskiemu kąpielisku certyfikat Błękitnej Flagi.

Wzdłuż plaży wiedzie wzięta pośród turystów Promenada Nadmorska (ulica S. Żeromskiego). Niedaleko promenady zlokalizowana jest muszla koncertowa, zabytkowe, dziewiętnastowieczne kamienice oraz naturalnie wiele typowych butików z pamiątkami, muszelkami, bursztynami. Kolejną promenadą jest ul. Wybrzeże Władysława IV., z tego miejsca można zachwycać się wpływającymi do portu duże statki pasażerskie i handlowe. Można stąd też wybrać się w rejs do portu, wokół okolicznych wysp, Szczecina czy też do okolicznych niemieckich miasteczek.

Świnoujście to znaczący ośrodek wakacyjny – nic więc dziwnego, iż odnajdziemy tu obfitą ofertę gastronomiczną oraz turystyczną – od ekskluzywnych hoteli bądź apartamentów, przez domy wypoczynkowe, pensjonaty po kwatery oraz pokoje oferujące noclegi w Świnoujściu.

Polecamy

NadMorzem.com – noclegi nad morzem
noclegi nad morzem